Достапни линкови

logo-print

Налог за апсење на осомничениот за убиството на Немцов


Борис Немцов

Борис Немцов

Рускиот суд го потврди налогот за апсење на осомничениот за убиството на опозицискиот лидер и критичар на Кремљ, Борис Немцов. Според судот, налогот за апсење од 18 номеври на Руслан Мухудинов, кој е припадник на чеченските безбедносни сили е легитимен.

Мухудинов, чија локација не се знае е обвинет во отсуство за организирање на убиството на Немцов на 27 февруари во близина на Кремљ. Останатите пет осомничени за случајот кои потекнуваат од Северен Кавказ се наоѓаат во притвор.

XS
SM
MD
LG