Достапни линкови

logo-print

Украина ја суспендира трговската размена со Крим


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук соопшти дека неговата земја ја суспендира трговијата со Крим на еден месец. Според него, единствениот исклучок за извоз и увоз од Крим ќе бидат лични предмети, општествено важни производи и хуманитарна помош. Тој истакна и дека обновувањето на електричната енергија на Крим е одделно прашање кое може да биде решено само од Советот за одбрана и безбедност на Украина.

XS
SM
MD
LG