Достапни линкови

logo-print

Картер во ненајавена посета на Ирак


Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер е во ненајавена посета на Багдад каде ќе се сретне со ирачките власти и американските воени команданти со цел да се пронајде начин за интензивирање на борбата против милитантната група Исламска држава.

Картер пред да отпатува за Ирак изјави дека тој ќе се информира за ситуацијата во земјата и начините како да се забрза кампањата за да биде поразена милитантната група. САД во минатиот месец ги најавија плановите за распоредување на американска војска во Ирак со цел да изврши операции против Исламската држава во земјата и во Сирија.

XS
SM
MD
LG