Достапни линкови

logo-print

Од свински грип умреле 57 лица во Иран


Иранското министерство за здравство соопшти дека уште 15 лица починале од свински грип во последните пет дена со што бројката на смртни случаи се зголеми на 57. Според министерството, околу 900 луѓе биле заразени од вирусот во земјата кој се појави на средината на минатиот месец. Најголем дел од жртвите се од југоисточниот дел на Иран, односно 33 лица починале во покраината Керман, а пет во Систан Балучистан.

XS
SM
MD
LG