Достапни линкови

logo-print

МААЕ ја затвори истрагата за Иран


Директорот на МААЕ, Јукија Амано.

Директорот на МААЕ, Јукија Амано.

Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти денеска дека ја затворила истрагата за наводите дека Иран се обидува да развие нуклеарно оружје. Со завршувањето на долгогодишната истрага се отстранува една од најважните пречки за имплементација на нуклеарниот договор меѓу Иран и шесте светски сили постигнат во јули годинава.

Резолуцијата одобрена од одборот на гувернери до 35 нации на агенцијата е наведено дека истрагата била спроведена во согласност со дефинираниот рок и дека со тоа се затвора разгледувањето на прашањето.

XS
SM
MD
LG