Достапни линкови

logo-print

Турција сака да отвори повеќе поглавја со ЕУ


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави денеска дека има голем напредок во односите меѓу неговата земја и ЕУ по неодамнешниот самит меѓу Анкара и Брисел. Според него, по речиси четири години е отворено ново поглавје меѓу Турција и ЕУ. Тој по средбата со неговиот бугарски колега во Софија истакна и дека Турција има за цел да отвори што повеќе поглавја во преговорите за членство во ЕУ и сака да го комплетира процесот што побрзо.

XS
SM
MD
LG