Достапни линкови

logo-print

ЕУ со предупредување за САД за визниот режим


Дипломатите од земјите членки на ЕУ го предупредија Вашингтон да не ги воведува мерките со кои ќе им се отежни влезот на граѓаните на ЕУ во САД. Амбасадорот на ЕУ во САД, Дејвид О’Саливан најави дека земјата планира да започне биометриска проверка на сите граѓани на ЕУ што де факто ќе преставува воведување на визен режим. Тој ја даде изјавата во име на сите амбасадори на земјите членки на ЕУ во САД.

Претставничкиот дом на САД пред една недела гласаше во полза на законот со кој ќе се зајакнат проверките за граѓаните од ЕУ во земјата и ќе им се забрани влез на оние кои патувале во Ирак, Сирија, Иран или Судан по први март 2011 година.

XS
SM
MD
LG