Достапни линкови

Кери се надева на напредок во односите со Русија


Американскиот државен секретар Џон Кери со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Американскиот државен секретар Џон Кери со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Американскиот државен секретар Џон Кери кој е во посета на Москва изјави денеска дека очекува вистински напредок во односите со земјата за време на разговорите со руското раководство за граѓанската војна во Сирија и имплементација на мировниот договор во источна Украина.

Кери пред средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна и дека светот остварува напредок кога моќните нации со долга историја меѓу себе имаат можност да пронајдат заеднички јазик. Според него, двете земји се согласиле дека милитантната група Исламска држава е закана за сите и за секоја земја.

XS
SM
MD
LG