Достапни линкови

logo-print

Протест на приврзаници на опозицијата во Косово


Зградата на косовскиот Парламент

Зградата на косовскиот Парламент

Приврзаници на опозицијата денеска одржаа протести пред Парламентот во Приштина. Медиуми јавија дека демонстрантите фрлале камења кон полицијата и црвена боја кон зградата на Парламентот. Тие се собрале откако дознале дека собраниската средба започнала без присуство на опозицијата.

Полицијата и специјалците со здружени сили ги потиснуваат граѓаните кон централниот градски плоштад Мајка Тереза и кон споредните градски улици. Претходно припадници на движењето Самоопределување повторно фрлија солзавец во Парламентот по што беше прекината седницата.

XS
SM
MD
LG