Достапни линкови

logo-print

Русија со критика до САД за борбата против ИД


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Руското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека САД не покажале оти се подготвени целосно да соработуваат во борбата против милитантната група Исламска држава. Според соопштението, Русија и натаму ќе продолжи да го повикува Вашингтон да ја преиспита политиката на поделба на терористите на добри и лоши.

Соопштението доаѓа пред посетата на американскиот државен секретар Џон Кери кој вечерва треба да пристигне во Москва. Советникот на рускиот претседател Владимир Путин за воена и техничка соработка, Владимир Кожин претходно изјави дека земјата не ја снабдува со оружје слободната сириска армија.

XS
SM
MD
LG