Достапни линкови

logo-print

Руски воен брод испука предупредувачки истрели кон турски брод


Руското министерство за одбрана соопшти дека еден од нивните воени бродови морал да испука предупредувачки истрели за да избегне судир со турски брод во Егејското море. Во соопштението е наведено дека е повикано турското воено аташе во врска со инцидентот.


Новинската агенција Интерфакс јавува дека турскиот брод не успеал да одговори на претходните предупредувања, но по истрелите набрзо и остро го смени курсот со што одбегна да ја премине границата од доближување на 500 метри од рускиот воен брод. Турско-руските односи се влошија минатиот месец откако руски авион беше соборен од страна на турски Ф-16 во близина на турско-сириската граница, при што загина еден од пилотите.

XS
SM
MD
LG