Достапни линкови

logo-print

Состанок во Италија за спас на Либија


Американскиот државен секретар Џон Кери ќе се сретне со италијанскиот министер за надворешни работи Паоло Џентилони и со претставници на соседните земји на Либија. Состанокот ќе се оддржи денеска во Рим. Главна тема за разговор ќе биде предлог планот за создавање на национално обединета влада во Либија која ќе побара безбедносна помош за справување со милитантите од Исламската држава.

Либија по соборувањето од власт на Муамер Гадафи се соочи со хаос од кој се уште не може да излезе. Растргната е меѓу меѓународно признатата влада во источниот Тобрук и меѓу исламистичката влада во Триполи, а дополнително се соочува и со безбедносни закани од исламски екстремисти.

XS
SM
MD
LG