Достапни линкови

logo-print

Пожар во психијатриска болница во Русија


Најмалку 23 луѓе загинаа во пожар во психијатриска болница во рускиот регион Воронеж јужно одМосква во близина на украинската граница. Надлежните велат дека причината за пожарот најверојатно била дефект во електричната инсталација. Пожарот бил изгаснат по неколку часа. Најмалку дваесетина луѓе се хоспитализирани поради труење со јаглерод моноксид. Во болницата за време на избувнувањето на пожарот имало околу 140 пациенти од кои 30 биле инвалиди и 4 медицински работници.

Пред две години во пожар во психијатриска болница во северозападна Русија загинаа 37 луѓе .

XS
SM
MD
LG