Достапни линкови

logo-print

Путин повика на силни мерки против заканите во Сирија


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин на војската и наредил да дејствува на најтежок можен начин против сите закани на нејзините припадници во Сирија. Според него, руските сили во Сирија треба веднаш да ги отстранат таквите закани.

Минатиот месец турската војска собори руски борбен авион во близина на границата со Сирија по што беа нарушени односите меѓу двете земји. Путин истакна и дека руската војска сега ги поддржува слободните сириски воени сили кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад.

XS
SM
MD
LG