Достапни линкови

logo-print

Двајца екстремисти убиени во Киргистан


Киргистанските безбедносни сили застрелале двајца екстремисти кои биле осомничени за убиство на полицаец во Бишкек во минатиот месец. Припадниците на исламистичка екстремистичка група биле убиени за време на синоќешната операција.

Киргистанските власти изразија загриженост за зголемениот број на напади врз полицијата од страна на екстремистичките групи во последните месеци. Стотици мажи и жени од Киргистан и другите земји од Централна Азија се верува дека се борат на страната на милитантната група Исламска држава во Сирија и Ирак.

XS
SM
MD
LG