Достапни линкови

logo-print

Турција сака да го продолжи дијалогот со Русија


Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу изјави денеска дека неговата земја сака да го продолжи дијалогот со Русија. Тој ја повика Русија на смиреност, но и нагласи дека трпеливоста на Турција не е безгранична. Според него, сите признале дека Турција имала право да го собори рускиот борбен авион. Чавушоглу додаде дека по инцидентот телефонски разговарал со неговиот руски колега Сергеј Лавров, при што било потенцирано дека Русија не сака ескалација на ситуацијата.

XS
SM
MD
LG