Достапни линкови

logo-print

Повеќе сириски опозициски групи се за разговори со режимот


Повеќе сириски опозициски групи се согласија да се сретнат со владата во наредниот месец на разговори за политичко решавање на петгодишната граѓанска војна. По дводневните разговори спонзорирани од Саудиска Арабија, над 100 делегати, започнувајќи од секуларни политичари во Дамаск до екстремни исламистички бунтовници, се согласија на мировни преговори со владата на претседателот Башар ал Асад. Сепак, опозицијата поставила еден голем услов за нејзино учество на преговорите: Башар ал Асад и неговите соработници да ја напуштат владата во почетокот на транзицискиот период со цел да се организираат демократски избори. Вашингтон го поздрави договорот како важен чекор кон мир во Сирија.

XS
SM
MD
LG