Достапни линкови

logo-print

Сириска бунтовничка група ги напушти преговорите


Исламистичката бунтовничка група Ахрар ал Шам се повлече од разговорите на сириските опозициски политичари кои имаат цел да се создаде заеднички фронт пред потенцијалните мировни преговори со претседателот Башар ал Асад. На дводневната конференција во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад за прв пат се собраа повеќето бунтовнички групи откако започна конфликтот во Сирија.

На средбата не беа поканети огранокот на Ал Кадеа, фронтот Ал Нусра и сириските Курди. По завршувањето на разговорите опозицијата повика на демократска граѓанска држава со тоа што Асад ќе ја напушти функцијата во транзициониот период, а ќе се зачуваат државните институции.

XS
SM
MD
LG