Достапни линкови

logo-print

Доделени Нобеловите награди


Белоруската писателка Светлана Алексиевич

Белоруската писателка Светлана Алексиевич

Белоруската писателка Светлана Алексиевич ја прими Нобеловата награда за литература на церемонијата во Стокхолм, Шведска. Алексиевич по примањето на наградата ја осуди руската интервенција во Украина, која според неа, претставува инвазија на земјата. На церемонијата беа доделени и Нобеловите награди за физика, хемија, економија и медицина.

Во Осло, Норвешка им беше доделена Нобеловата награда на четири граѓански асоцијации кои придонесоа за спроведување на демократската транзиција во Тунис. Еден од добитниците изјави дека борбата против тероризмот станала приоритет.

XS
SM
MD
LG