Достапни линкови

logo-print

Препукувања за дневниот ред на анкетната за прислушувањето


Собраниската Анкетна комисија за скандалот со прислушувањето ја одложи за 16 декември денешната седница на која требаше да утврдат работни групи за посета на надлежните институции. Од ВМРО-ДПМНЕ ја заменија точката на дневен ред што предвидуваше сослушување на Мартин Протуѓер и вицепремиерот Зоран Ставрески. Од партијата обвинија и дека претседателот на Комисијата Петре Шилегов на своја рака ги закажува седниците и точките на дневен ред без да се консултира со другите членови.

Денешните случувања за Шилегов се обид да се побегне од вистината за случувањата со скандалот. Тој најави дека седниците продолжуваат согласно предвидениот план, а утре на сослушување го повика поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков. Во понеделник, освен премиерот Никола Груевски, предвидено е да сведочи и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

XS
SM
MD
LG