Достапни линкови

logo-print

Босанските Срби прекинуваат соработка со институциите


Парламентот на Република Српска.

Парламентот на Република Српска.

Владата на Република Српска соопшти денеска дека ќе ја прекине соработката со судот, обвинителството и полицијата во знак на протест против рациите поврзани со злосторствата направени за време на војната. Одлуката доаѓа откако полицијата уапси пет етнички Срби во земјата кои се осомничени за воени злосторства против човештвото. Одлуката на владата треба да ја одобри парламентот на Република Српска.

XS
SM
MD
LG