Достапни линкови

logo-print

Од свински грип починале 42 лица во Иран


Иранскиот министер за здравство Хасан Хашеми

Иранскиот министер за здравство Хасан Хашеми

Иранскиот министер за здравство Хасан Хашеми изјави денеска дека најмалку 42 лица починале од свински грип во земјата во изминатиот месец. Според него, најголем број од смртните случаи биле во југоисточната покраина Керман, а едно лице починало во Карај, кој се наоѓа на 30 километри од Техеран. Тој информира и дека 600 луѓе се хоспитализирани со вирусот.

XS
SM
MD
LG