Достапни линкови

logo-print

САД со помош за Ирак во офанзивата против ИД


Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

САД соопштија дека се подготвени да и помогнат на ирачката армија со тоа што ќе и обезбедат поголем број на советници и воени хеликоптери во борбата против милитантите на Исламската држава. Ирачките сили остварија напредок во офанзивата против милитантната група во Рамади, при што ја преземаа контролата врз неколку населби на периферијата на градот во покраината Анбар.

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер изјави дека претстои тешка борба и по барање на Багдад, земјата е подготвена да да помогне да се заврши работата. Тој ја повика и Русија да се приклучи на правата страна во борбите.

XS
SM
MD
LG