Достапни линкови

logo-print

Турција ја обвини Русија за етничко чистење во Сирија


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турските власти ја обвинија Русија за спроведување на кампања за етничко чистење во северна Сирија. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека руските воздушни напади ја зајакнуваат позицијата на милитантната група Исламска држава со тоа што целта им се опозициските групи. Турција се противи на руските воздушни напади во северниот дел на Сирија, бидејќи таму живеат Туркмени.

XS
SM
MD
LG