Достапни линкови

logo-print

Приведени 10 мигранти во Идомени


Грчката полиција денеска притворила повеќе од 10 мигранти во Идомени за време на операцијата за расчистување на железничката пруга. Мигрантите ја блокираат железничката пруга, бидејќи не им е дозволен влез на македонска територија. Во меѓувреме, ирански државјанин, кој наводно бил избоден, е пренесен во болницата во Кукуш.

Околу 14 автобуси со мигранти заминале од Идомени кон Атина. Тампон зонатa меѓу Грција и Македонија е затворена и е забранет влезот за новинари и за претставници на невладини организации, со исклучок на претставници на УНХЦР.

XS
SM
MD
LG