Достапни линкови

logo-print

Русија загрижена за нападот на сириска воена база


Руските власти соопштија денеска дека се сериозно загрижени за бомбашкиот напад на сириска воена база. Сириските власти соопштија дека меѓународната коалиција предводена од САД е одговорна за нападот на базата во кој загинаа тројца сириски војници, а 13 беа повредени. САД ги негираа обвинувањата. Според руските власти, инцидентот се случил поради некоординираноста на меѓународната коалиција и сириските власти во нападите против милитантната група Исламска држава во земјата.

XS
SM
MD
LG