Достапни линкови

logo-print

Ирачките сили со офанзива во градот Рамади


Ирачките власти соопштија дека ја преземале контролата врз една населба во југозападниот дел на Рамади од милитантите на Исламската држава. Генералот Хади Ирзајиј изјави дека ирачките сили сега се подготвени да влезат и во центарот на градот. Милитантите го освоија Рамади, главниот град на покраината Анбар во мај со што им нанесоа голем удар на ирачките сили. Властите започнаа контраофанзива, но досега остварија мал напредок.

XS
SM
MD
LG