Достапни линкови

logo-print

Сириски опозициски групи на средба во Саудиска Арабија


Сириски опозициски групи денеска ќе се сретнат во Саудиска Арабија со цел да пронајдат заедничка позиција пред потенцијалните мировни преговори со претседателот Башар ал Асад. На конференцијата во Ријад за прв пат ќе се сретнат поголемиот дел од бунтовничките групи откако започна конфликтот во Сирија пред четири ипол години. Огранокот на Ал Каеда, Ал Нусра фронтот и сириските Курди не се поканети на разговорите. Западните сили сакаат мировните преговори меѓу опозицијата и власта во Сирија да започнат во јануари.

XS
SM
MD
LG