Достапни линкови

logo-print

Ердоган бара безбедносни зони во северна Сирија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека неговата земја инсистира на воспоставување „безбедносни зони“ во северниот дел на Сирија. Ердоган за време на обраќањето во Анкара повика и на брзо спроведување на предлозите за обука и опремување на сириските бунтовни. Тензиите на сириско турската граница се зголемени откако турската војска собори руски борбен авион на 24 ноември.

XS
SM
MD
LG