Достапни линкови

logo-print

САД нема да ја признаат руската анексија на Крим


Американскиот потпретседател Џо Бајден за време на неговиот говор во украинскиот парламент.

Американскиот потпретседател Џо Бајден за време на неговиот говор во украинскиот парламент.

Американскиот потпретседател Џо Бајден за време на неговиот говор во украинскиот парламент порача дека Русија ја окупира суверената украинска територија во Крим и со анексијата на полуостровот земјата го прекршила меѓународниот закон. Тој нагласи дека светот ја гледа Украина и нејзината борба против агресијата од Кремљ. Според него, САД нема никогаш да ја признаат руската анексија на Крим и ќе продолжат да ја поддржуваат Украина.

XS
SM
MD
LG