Достапни линкови

logo-print

Руски воени авиони во итни случаи ќе слетуваат на Кипар


Шефот на кипарската дипломатија Јанис Касулидес изјави дека неговата земја преговара со Русија околу договор со кој на руски воени авиони во итни случаи ќе им биде дозволено да ги користат аеродромите на Кипар. Договорот ќе биде сличен како и оној што важи за француските воени авиони, додаде тој. Кипар се наоѓа на околу 160 километри од брегот на Сирија. Британија веќе врши напади врз позиции на милитантите на ИД во Сирија и Ирак од базата на Кипар.

XS
SM
MD
LG