Достапни линкови

logo-print

Кери во Париз на конференцијата за климатски промени


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна денеска во Париз каде ќе присуствува на конференцијата на ОН на која се бара решение за климатските промени. Американските власти соопштија дека Кери е оптимист за преговорите кои треба да завршат на 11 декември.

Американските преговарачи соопштија дека ги очекуваат тешки разговори околу финансиските напори во борбата против глобалното затоплување. Но, според нив има надеж дека сериозен договор може да биде постигнат.

XS
SM
MD
LG