Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Летонија поднесе оставка


Летонскиот премиер Лаимдота Страујума

Летонскиот премиер Лаимдота Страујума

Летонскиот премиер Лаимдота Страујума денеска поднесе оставка од функцијата со што се отвора патот за формирање нова влада на земјата. Оставката на Страујума стапува веднаш на сила, но таа ќе биде на функцијата се додека парламентот не назначи нова влада. Шефот на нејзиниот кабинет, Арнитис Реинголдс изјави дека Страујума сметала оти е време за нова влада која ќе донесе нова енергија во земјата.

XS
SM
MD
LG