Достапни линкови

logo-print

Турција ќе реагира ако Русија продолжи со санкциите


Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу изјави денеска дека неговата земја не сака да презема нови мерки поврзани со санкциите на Русија. Но, според него, доколку Русија продолжи со актуелната политика Турција ќе биде принудеа да реагира.

Тој истакна и дека Турција била единствена земја-членка на НАТО која не се приклучила на санкциите кон Русија. Чавушоглу нагласи и дека Русија треба да ја признае својата грешка. Турската војска на 24 ноември собори руски борбен авион, бидејќи го наруши воздушниот простор на земјата.

XS
SM
MD
LG