Достапни линкови

Оценка на обвинителниот акт за „ Дива населба“


Оштетени куќи во Дива населба во Куманово после полициската акција против вооружена група.

Оштетени куќи во Дива населба во Куманово после полициската акција против вооружена група.

Во Основниот суд Скопје 1 денеска треба да биде одржана јавна седница за „оценување на обвинителниот акт“ против лицата кои учествуваа во мајскиот инцидент во кумановската Дива населба.

Во обвинението стои дека 29-мината уапсени, двајца кои избегаа и уште десетмина кои загинаа во Дива населба, на почетокот на годината почнале со организација на терористички активности кои кулминираа со крвавата пресметка на 9-ти и 10-ти мај. Целта им била да предизвикаат чувство на несигурност и страв меѓу граѓаните.

Во инцидентот загинаа осум полицајци од специјалните и посебните единици на МВР, додека четириесеттина беа тешко повредени.

XS
SM
MD
LG