Достапни линкови

logo-print

Бајден во посета на Украина


Американскиот потпретседател Џо Бајден пристигна во Киев во дводневна посета на Украина со цел реафирмација на поддршката на САД на таа земја. Тој, како што е соопштено, ќе го увери Киев дека кризата во Сирија не го свртела вниманието на Вашингтон од загриженоста за Украина. Бајден треба да се сретне со украинскиот претседател Петро Порошенко и со премиерот Арсениј Јацењук а планирано е тој да има обраќање и во украинскиот парламент.

XS
SM
MD
LG