Достапни линкови

logo-print

Германија депортира Австралиец кој се борел против ИД


Германија денеска го депортираше Австралиецоткој се придружи на курдската бунтовничка група која се бори против терористите од Исламска држава во Ирак и во Сирија. Австралиското министерство за надворешни работи потврди дека Ешли Дубал бил депортиран по притворањето во Германија при неговото враќање од борбите како дел од курдската група позната како ЈПK. Тој се очекува да пристигне во Австралија доцна денеска. Дубал кој исто така го користел и името Мичел Скот на 4 декември на социјалната мрежа Фејсбук напишал дека е осомничен за теориризам при пристигнувањето во Германија и дека ќе биде однесен во притвор во близина на границата со Полска. Мажот од Брисбејн се бори против милитантите од ИД од почетокот на годинава. Неговите родители побараа амнестија.

XS
SM
MD
LG