Достапни линкови

logo-print

ИД ја презема одговорноста за експлозијата во Јемен


Милитантите од Исламска држава ја преземаа одговорноста за експлозијата во Јемен во која загина гувернерот на провинцијата Аден заедно со своите шест телохранители. Јеменските безбедносни власти соопштија дека гувернерот Гафар Мухамед патувал кон неговата канцеларија рано денеска кога бил погоден неговиот конвој. Провладините сили поодржани од коалицијата предбодена од Саудијците ги протера шиитските Хути од Аден порано годинава. Но милитантите од ИД и нивните сојузници од локалните ќелии на Ал-Каеда го користат хаосот во Јемен за да зазамат територии на југот и истокот од земјата и имаат зголемено присуство во Аден.

XS
SM
MD
LG