Достапни линкови

logo-print

Молдавија бара Русија да ја повлече војската од Трансдњестер


Молдавскиот министер за надворешни работи Наталија Герман

Молдавскиот министер за надворешни работи Наталија Герман

Молдавскиот министер за надворешни работи Наталија Герман ја повика денеска Русија да ги повлече своите трупи од отцпениот регион Трансдњестер. Говорејќи на министерскиот совет на ОБСЕ во Белград таа истакна дека Русија треба во согласност со меѓународните обврски да помогне во трансформацијата на моменталната мировна операција во Трансдњестер во цивилна мисија со меѓуанроден мандат.

Таа додаде дека меѓународните разговори за решение на прашањето мора да продолжат. Русија вети дека ќе повлече 1500 војници кои се распоредени во регионот од времето на Советската ера.

XS
SM
MD
LG