Достапни линкови

logo-print

Специјалното обвинителство со истрага за изборните измами


Изборните нерегуларности кои произлегуваат од незаконски следените комуникации се првите предмети за кои Специјалното јавно обвинителство ќе покрене истражна постапка. Ова денеска го најави обвинителката Ленче Ристоска која е дел од тимот на специјалнта обвинителка Катица Јанева.

Според Ристоска, на Специјалното јавно обвинителство денеска му биле доставени сите предмети отворени во Основното јавно обвинителство поврзани со скандалот со прислушување, вклучително и за случајот Пуч во кој еден од обвинетите е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Ристоска информира и дека дека во наредниот период до сите државни органи и иматели на докази ќе бидат доставени барања за доставување на докази поврзани со изборните нерегуларности.

XS
SM
MD
LG