Достапни линкови

logo-print

САД сигурни дека Иран работел на нуклеарно оружје


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека САД никогаш немале сомнеж оти Иран работел на нуклеарно оружје. Според него, клучното прашање е дали Техеран сега ќе направи се за да се придржува до нуклеарниот договор постигнат во јули со шесте светски сили.

Тој за време на посетата на Атина одби да го коментира неделниот извештај на нуклеарната агенција на ОН дека активностите на Иран поврзани со нуклеарни експлозиви биле извршени пред 2003 година, а некои продолжиле и до 2009 година. Според Кери, договорот е обезбедување дека тоа што се случило во минатото нема да се повтори во иднина.

XS
SM
MD
LG