Достапни линкови

logo-print

Германија се вклучува во коалицијата против ИД


Долниот дом на германскиот парламент ги одобри плановите на владата за приклучување кон меѓународната кампања против милитантната група Исламска држава во Сирија. Во мисијата е вклучено испраќање на шест Торнадо авиони и фрегата која ќе има за цел да помогне во заштитата на францускиот носач Шарл де Гол. Германија нема да се приклучи на земјите како Британија, Франција, САД и Русија кои извршуваат воздушни напади во Сирија.

XS
SM
MD
LG