Достапни линкови

logo-print

Кери на средба со Ципрас во Атина


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери на почетокот од денешната средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина изјави дека САД сакаат да и помогнат на земјата да излезе од економската криза. Тој истака и дека го цени начинот на кој им приоѓаат на напорите за економските реформи и предизвиците на долгот. Ципрас му одговорил дека Грција останува поле на стабилност во регионот. Според најавите, главни теми на разговорите на Кери со грчките власти ќе бидат билатералните односи меѓу Атина и Вашингтон, енергетски прашања, бегалската криза, како и кипарскиот проблем.

XS
SM
MD
LG