Достапни линкови

Чавушоглу-Приоритет мигрантската криза


Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу.

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу.

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу изјави денеска дека не треба да се мешаат заедничките напори во борбата против Исламска држава и нарушувањето на воздушниот простор на неговата земја.

Тој при обраќањето на министерскиот совет на ОБСЕ по средбата со рускиот колега Сергеј Лавров истакна и дека масовниот прилив на бегалци и мигранти е приоритет и потсети дека Турција од 2011 ја отворила вратата за над два милиона бегалци и потрошила осум милиони долари. Според него, тероризмот, екстремизмот и радикализацијата се предизвик за сите и можат да доведат до уште поголем број бегалци и мигранти.

XS
SM
MD
LG