Достапни линкови

logo-print

Ердоган ја обвини Русија за трговија на нафта со ИД


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја има доказ оти Русија е вмешана во нелегална троговија на нафта со милитантната група Исламска држава. Тој за време на телевизиското обраќање од Анкара најави дека доказите ќе бидат објавени. Ердоган нагласи и дека неморални се обвинувањата од Русија, според кои неговото семејство увезува нафта од Сирија од милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG