Достапни линкови

logo-print

Грчката полиција ја расчистува границата од мигранти


Грчката полиција се обидува да го исчисти пограничниот регион од сите економски мигранти кои чекаат да влезат на македонска територија. Неколку од мигрантите се полесни повредени во судирите со полицијата. На грчко-македонската граница последниве два дена се интензивираа судирите со економските мигранти кои секојдневно се обидуваат да ја заобиколат металната ограда и да влезат во Македонија за да го продолжат патот кон ЕУ.

Еден мигрнт, најверојатно од Мароко претходно почина од струен удар на грчката граница Идомени. Во Македонија се пропуштаат само бегалци од Авганистан, Ирак и Сирија.

XS
SM
MD
LG