Достапни линкови

logo-print

Вучиќ повика на координирани напори за мигрантската криза


Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ повика на координирани меѓународни напори за решавање на мигрантската криза. Тој предупреди дека ксенофобијата и стравот од екстремизам се зголемени по терористичките напади во Париз. Говорејќи на отварањето на министерската конференција на ОБСЕ во Белград тој побара и да се најдат заеднички решенија и препораки за кризата. Вучиќ истакна и дека стотици илјади мигранти и бегалци поминале низ Србија и другите земји од балканската рута.

XS
SM
MD
LG