Достапни линкови

logo-print

Нападнати реони со нафта во Сирија


Воздушната коалиција предводена од САД извршила напади врз реоните богати со нафта во источна Сирија кои се под контрола на милитантите на Исламската држава. Сириската организација за човекови права не соопшти дали воените авиони биле британски, но информира дека биле извршени напади во покарината Деаи ал Зор.

Британските сили, само неколку часа откако парламентот донесе одлука, започнаа воздушни напади врз милитантната група Исламска држава во Сирија. Авиони од типот Торнадо полетале од базата на Кипар при што нападнале цели на милитантите во Сирија.

XS
SM
MD
LG