Достапни линкови

logo-print

Британскиот парламент ќе гласа за кампањата против ИД


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот парламент денеска најверојатно ќе го одобри спроведувањето на воздушни напади против милитантите на Исламската држава во Сирија. Премиерот Дејвид Камерон ги повика законодавците од сите партии да го поддржат неговото барање.

Според него, Британија може да направи вистинска разлика во воздушната кампања предводена од САД против милитантите. Тој нагласи и дека заканата е многу реална и прашањето е дали ќе работат со сојузниците и ќе ги уништат терористите или ќе седат настрана и ќе ги чекаат.

XS
SM
MD
LG