Достапни линкови

logo-print

Словачка против ЕУ за квотите за бегалци


Словачкиот премиер Роберт Фицо

Словачкиот премиер Роберт Фицо

Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека неговата влада поднела жалба за оспорување на одлуката на ЕУ за да се распределат 120 илјади баратели на азил во 28 земји членки на блокот. Тој побара од судот да пресуди дека одлуката донесена со мнозинство гласови на министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ е невалидна. Словачка, Чешка, Унгарија и Романија се противат на квотите за прераспределба на бегалците.

XS
SM
MD
LG